Kübalılar yüksek maaş ve vatandaşlık vaadiyle Rus ordusuna çekildi

T24 Dış Haberler

Eylül ve Ekim 2023’te, Rus ordusuna katıldığı iddia edilen 200’den fazla Kübalıya ait pasaport bilgileri InformNapalm adlı Ukrayna yanlısı bir platform tarafından internete sızdırıldı.

Site, pasaport bilgilerinin Moskova’nın güneyindeki Tula’daki bir Rus askere alma memurunun e-postalarının hacklenmesiyle elde edildiğini söyledi.

Facebook’ta yapılan bir arama, Ukrayna’daki sızıntılarda adı geçen isimlerden 31’inin, sahiplerinin Rusya’da olduğu veya Rus ordusuyla bağlantılı olduğu görünen hesaplarla eşleştiğini gösterdi. Bazıları, Rus askeri üniforması giydikleri fotoğraflarını yayınladı. Çoğu, şu anki ikamet yerleri olarak Rusya’yı listeledi. 

Rusya’nın sunduğu kazançlı ordu sözleşmeleri, Rus vatandaşlığı ve ABD’nin yaptırım uyguladığı ülkede kötüleşen ekonomik krizden kaçmak isteyen çaresiz Kübalı erkekleri cezbetti. 

İnternete sızdırılan belgeler ve basında çıkan haberlerde Kübalı erkeklere ayda 2 bin dolar civarında aylık ödeme teklif edildiği öne sürülüyor; bu, ortalama aylık maaşın 35 doların altında olduğu Küba için çok büyük bir meblağ olarak görülüyor. 

Moskova, Ukrayna’ya karşı savaşın başlangıcından bu yana, yabancıların orduda görev yaptıktan sonra Rus vatandaşlığı almasını önemli ölçüde kolaylaştırmak için adımlar attı. Rus pasaportu 117 destinasyona vizesiz seyahat imkanı sağlıyor. 

Popüler bir Kübalı YouTube içerik oluşturucusu, geçen yıl, Rusya’da inşaat işi teklif edildiğini ancak bunun yerine Ukrayna’da ön cepheye gönderildiklerini iddia eden 19 yaşındaki Kübalı iki gencin hikayesini anlatmıştı. 

Ukraynalı yetkililer, son aylarda Rus güçlerine katılan yabancı askerlerin sayısında artış gördüklerini ve Ukrayna ordusunun savaş alanında ele geçirdiği askerler arasında yabancıların da bulunduğunu belirtti.

Ukrayna savaş esirleri dairesinin sözcüsü Petro Yatsenko, BBC’ye bunların çoğunun Küba, Hindistan ve Nepal gibi düşük gelirli ülkelerin yanı sıra Afrika ve Orta Asya ülkelerinden geldiğini söyledi.

Yatsenko, “Her hafta yabancı ülkelerden en fazla beş kişiyi ön cephede savaş esiri olarak yakalıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x